এষণা exona

বিজ্ঞানমনস্কতা সম্পৰ্কীয় পত্ৰিকা

নাৰীৰ পিতৃতন্ত্ৰৰ বন্দনা : প্ৰসংগ ‘লক্ষ্মীৰ পাঁচালী’ ইত্যাদি

নাৰীৰ মূল সামাজিক অৱস্থানক বিভিন্ন শৃংখলেৰে কটকটীয়া কৰাত বিভিন্ন ধৰ্মৰ ভূমিকা অপৰিসীম। সম্পূৰ্ণ পিতৃতান্ত্ৰিক চিন্তাৰে পুষ্ট ধৰ্মীয় চিন্তা-চৰ্চাৰদ্বাৰা অধিকাংশ নাৰীৰ জীৱন পৰিচালিত আৰু নাৰীয়ে নিজেই নিজৰ অৱমাননাকৰ নীতি-নিয়মক শিৰ পাতি শ্ৰদ্ধাৰে গ্ৰহণ কৰিছে। পিতৃতন্ত্ৰই অতি কৌশলেৰে এনে এক অৱস্থা গঢ়ি তুলিছে। পুৰুষৰদ্বাৰা আৱিষ্কৃত ধৰ্মই নিৰ্ধাৰিত কৰি দিছে নাৰীৰ কৰণীয়। কেৱল সেয়ে নহয়, ‘সুলক্ষণী নাৰী’, ‘কুলক্ষণী নাৰী’ৰো সূত্ৰ নিৰ্ধাৰণ কৰি দিছে নাৰীৰ নামত নাৰীৰ বাবে। এই দিশৰপৰাই আলোচনা কৰিব পাৰি নাৰীসকলৰ একাংশৰ ‘আপোন’, সঘনাই শ্ৰৱণ-কীৰ্তন হৈ থকা নাৰীৰ বাবে অৱশ্যপঠনীয় বুলি গণ্য কৰা ‘লক্ষ্মীৰ পাঁচালী’ত উল্লেখ থকা কিছু বিষয়।

হিন্দু ধৰ্মত আমি দেখা পাওঁ দেৱ-দেৱীৰ প্ৰাধান্য। নাৰীক উচ্চ আসন দিয়াৰ উদাহৰণস্বৰূপে দেখুওৱা হয়, কিদৰে লক্ষ্মী, সৰস্বতী, দুৰ্গা, কালী আদিক পূজ্য স্থানত ৰখা হৈছে। একে সময়তে কিন্তু নাৰীক দেখুওৱা হৈছে পুৰুষৰ অধীন, নিজস্ব চিন্তাশক্তিহীন এক সত্তা হিচাপে। এই ক্ষেত্ৰত মনুৱে কৈছে – ‘সৰ্বগুণহীন পুৰুষো সৰ্বগুণযুক্তা নাৰীৰ পূজ্য’। যিহেতু নাৰীৰ জীৱনৰ লক্ষ্য কন্যা, পত্নী আৰু মাতৃৰূপে আনৰ সেৱা কৰা, সেয়ে সৰ্বত্ৰ উপদেশ বিবাহৰ বাবে নিজকে উপযুক্ত কৰিবলৈ আৰু সুন্দৰভাৱে সংসাৰধৰ্ম পালন কৰিবলৈ। নিৰ্দেশ আছে ফকৰা-যোজনাত, ডাকৰ বচনত আৰু ‘লক্ষ্মীৰ পাঁচালী’ত। স্বামীৰ প্ৰতি বিশ্বস্ত হ’বলৈ পৰামৰ্শৰ লগতে ‘অসতী’, ‘কুলক্ষণা’ নাৰীৰ লক্ষণ সন্নিৱিষ্ট হৈছে এইসমূহত। ‘সতী’ শব্দটোৰ কিন্তু পুংলিংগ নাই। সতীত্ব নাৰীৰ বাবে যিমান ডাঙৰ এক শব্দ, কিমান ‘মহান’ তথা ‘অত্যাৱশ্যকীয়’ নাৰীৰ বাবে সেই কথা ৰামায়ণ, মহাভাৰত, পুৰাণ সমস্ত পুথিতে স্পষ্টভাৱেই দেখুওৱা হৈছে। . . . লেখক : অঞ্জু বৰকটকী।

সম্পূৰ্ণ লেখাটো পঢ়িবৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰক

Advertisements

Single Post Navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: